Elon Musk oraz Reddit i ich wpływ na rynek kryptowalut

Rynek kryptowalut rządzi się własnymi prawami. Na przełomie stycznia i lutego 2021 roku Bitcoin rozpoczął szalony wzrost. Doszedł do zawrotnej kwoty 37 000 USD. Porównując z kursem wymiany na dzień przed wzrostem (30 000 USD) możemy mówić o naprawdę sporej zmianie.

Elon Musk i Bitcoin

Jeszcze w czwartkową noc 28 stycznia cena Bitcoina zmieniała się w zakresie 30 000 $ – 31 000 $. Sporadyczne wzrosty nie mogły przygotować inwestorów na to co zobaczyli rano. Na rynku zawrzało. Było to szczególnie zaskakujące, ponieważ wszyscy już czekali na koniec konsolidacji i na to, że będa mogli z nową energią rozpocząć kolejny szczyt.

Szybko okazało się co stało za nagłym wzrostem kursu wymiany. Międzynarodowa społeczność kryptowalut odkryła przyczynę. A był nią Elon Musk – szef Tesli, Space-X i kilku innych innowacyjnych firm, a także najbogatszy człowiek świata. Na swoim Twitterze opublikował on Tweeta, w którego wstępie użył słowa Bitcoin. Napędziło to oszałamiający wzrost kursu najpopularniejszej waluty cyfrowej. 

Po krótkim czasie fala, która uderzyła na rynek ucichła. Kurs Bitcoina utrzymywał się na poziomie 34 000 $. Pomimo, iż kurs ten był wyższy niż przed gorącym Tweetem możemy poczuć, że emocje opadły. Niewiarygodny wydaje się fakt, że wszystko to stało się za sprawą jednej osoby. Niedługo później Musk powiedział w wywiadzie podcastowym, że wspiera Bitcoina. Jak wpłynie to na kurs? Możemy już się domyślać. 

Armia Reddit i GameStop

Pod koniec stycznia miało miejsce szokujące wydarzenie. Pomimo, iż Bitcoin bezpośrednio nie został dotknięty problemem, warto o tym wspomnieć. Grupa dziesiątek tysięcy osób zorganizowana na forum internetowym pod nazwą Reddit zaczęła kupować papiery sieci gier video GameStop, tym samym rozpoczynając akcję. Słabo radzili sobie doświadczeni inwestorzy, którzy zajmowali krótkie pozycje w oczekiwaniu na dalszy spadek. Akcje zaczęły jednak gwałtownie rosnąć zamiast dalej spadać, powodując ogromne straty. Inwestorzy, głównie młodzi ludzie, a nierzadko dzieci, którzy wzięli udział w akcji, odnieśli ogromny zysk. Wielu analityków stwierdziło, że nigdy nie widzieli czegoś takiego.

Srebro? Bitcoin?

W Internecie głośno zrobiło się na temat srebra. To właśnie ten szlachetny metal ma być następnym celem “Armii Reddit”. A co z kryptowalutami? Kiedy miejsce GameStop może zająć Bitcoin? Jeszcze o tym nie wspomniano, ale obszar ten jest bardzo zbliżony do tego pokolenia, które obecnie ma około 20-30 lat, gdy dorastało w Internecie. Dlatego zakładamy, że jest to tylko kwestia czasu. 

Podsumowanie

Świat nieustannie się zmienia i ewoluuje, ale nikt nie był przygotowany na to, wydarzyło się na początku 2021 roku. Wszystko to nie jest całkowicie nieszkodliwe, ponieważ moc, którą mają razem Elon Musk użytkownicy Reddita, może być wykorzystana do bardzo negatywnych działań. Teraz majstrowali przy klasycznych inwestorach z krótkimi pozycjami, kto wie, kto i dlaczego będzie następny. Na bieżąco śledzimy kursy metali szlachetnych oraz kryptowalut i z zaciekawieniem czekamy na dalsze wahania kursów.

Dodaj komentarz