Fed nie chce mocnego USD tak, jak ECB nie chce mocnego EUR.

Rynek EURUSD już podczas środowej sesji zdecydował się na wyprzedaż euro w obliczu zakładanych na dziś działań ECB. Dziś ma formalnie ruszyć program QE, którego poznamy szczegóły, ale wyprzedaż euro to nie tylko efekt zakładanego dodruku pieniądza w Eurostrefie. To przede wszystkim „ustawianie się” inwestorów na możliwe, głębsze obniżenie prognoz inflacyjnych przez ECB i wydłużenie się kryzysu na Starym Kontynencie. Dzisiejsza konferencja prasowa ECB rozpoczyna okres największej zmienności na EURUSD.

Wczorajsze dane makroekonomiczne nie miały najmniejszego znaczenia na notowania EURUSD. We wcześniejszym komentarzu ostrzegałem, że inwestorzy będą chcieli ustawiać się z nowymi pozycjami jeszcze przed pierwszymi ważnymi doniesieniami: ECB i jutrzejszymi NFP. Ale tak mocnej reakcji nie zakładałem. To, co stało się wczoraj to efekt „owczego pędu”, czyli podłączania się w ciemno pod ruch. Przebicie 1,1096, czyli styczniowego dołka EURUSD potwierdza, że presja na korektę wzrostową została już całkowicie zniesiona. Zakładałem, że dołek przebity zostanie dziś pod wpływem np. obniżenia prognozy tempa wzrostu PKB i inflacji w Eurostrefie. Wtedy ruch miałby większą siłę i byłaby większa pewność kontynuowania spadków z celem na 1.0450 w perspektywie 2-3 miesięcy. Na uwagę zasługuje wczorajsza reakcja kursu na przebijanie dołka styczniowego. Pierwszy test, lekkie odbicie i powtórka przebicia z najmocniejszym szarpnięciem, ale jego zasięg to było 1,1080. Dalsze spadki były już słabsze, co oznacza, że nie ma jeszcze większości nowych pozycji na rynku. Nie było też zamykanych dużych pozycji na kupno EURUSD.

To dzisiejsza sesja wyznaczy kierunek dla EUR na najbliższe 2-3 miesiące. W tym czasie nie powinno pojawić się ożywienie w Eurostrefie, a formalnie rozpoczęte pompowanie pieniądza do systemu finansowego powinno systematycznie osłabiać euro. Identyczny scenariusz miał miejsce w USA. Tylko, że po drugiej stronie EURUSD jest jeszcze dolar. O ile w początkowej fazie Fedowi nie przeszkadzało umacnianie się dolara, tak już teraz widać, że wzrost wartości USD zaczyna hamować gospodarkę zanim ona na dobra jeszcze się nie rozpędziła. Wczorajsze komentarze niektórych przedstawicieli Fed-u, że pierwsza podwyżka powinna być dopiero w 2016 roku nie działa pozytywnie dla dolara, ale działa na tyle, że nie zamyka tego kierunku do napływu kapitału. W obecnej sytuacji jedynie jasne stwierdzenie, że podwyżki w USA nie będzie mogłoby zatrzymać spadki na EURUSD. Dzisiejsza konferencja ECB ma kluczowe znaczenie dla wszystkich inwestorów, a wczorajsze przebicie dołka styczniowego rozbudziło apetyty na głębsze spadki. Jedynym, co pozostaje to określenie nowego poziomu do sprzedaży EURUSD.

Z technicznego punktu widzenia zakres ruchów wzrostowych po spadkach ogranicza się dosłownie do ok 30 pipsów. Nie ma, zatem miejsca na większe odbicia i przy takich ruchach podaż ponownie zaczyna atakować. Po wczorajszym spadku nowym oporem jest dziś 1.1054. Następnym jest 1.1084 i kluczowy 1,1129, który jest tym najważniejszym dla EURUSD oporem, którego obrona świadczy za obowiązywaniem przyspieszonych spadków. Na te trzy poziomy należy uważać, szczególnie podczas konferencji prasowej ECB, kiedy zmienność jest największa. Dopiero zamykanie się świec godzinowych powyżej 1,1129 może zmieniać spadkowy obraz EURUSD. Presja podaży jest tak silna, że mocniejsze będą spadki niż wzrosty. Po przebiciu psychologicznego poziomu 1,1000 następnym celem dla tej pary jest 1,0770 w perspektywie kilku tygodni.

Z wyliczeń pivotów na dziś poziomem głównym dla EURUSD jest 1,1108 ze wsparciami 1,1029 i 1,0983 a oporami 1,1154 i 1,1233.

Dla GBPUSD poziomem głównym jest 1,5297 ze wsparciami 1,5218 i 1,5174 a oporami 1,5341 i 1,5420.

Dodaj komentarz