Na EURUSD coraz silniejsze sygnały wzrostowe.

W tym tygodniu to właśnie dzisiejsza sesja jest najważniejsza dla EURUSD. Od zeszłego piątku, kiedy pojawiły się pierwsze sygnały o wzroście aktywności popytu, siła kupujących euro nie maleje. Wręcz przeciwnie widać, że rynek wykorzystał dołki styczniowe do ponownej redukcji zaangażowania w USD. Po wczorajszej sesji na EURUSD widać silniejsze sygnały wzrostowe.

Patrząc na ostatnie publikacje makroekonomiczne widać, że w Eurostrefie sytuacja nie pogarsza się na tyle, by stanowiła silny bodziec dla podaży na EURUSD. Temat Grecji jest oczywiście cały czas aktualny, ale należy pamiętać o tzw. „racjonalności” wyceny. W przypadku EURUSD słabsze publikacje z USA oddziaływają mocniej na EURUSD niż słabsze dane z Eurostrefy. Mocne szarpnięcia kursów widoczne chociażby na wczorajszej sesji świadczą, że rynek jest w punkcie bardzo dużej wrażliwości i każdy zły sygnał jest wykorzystywany nie do kupna inwestycyjnego euro, a raczej do redukcji ekspozycji w USD. Sprawdź również opinie o Pattern Trader.Dodatkowo należy pamiętać, że EURUSD zbliżył się w zeszłym tygodniu do dołków ze stycznia i jednocześnie był już niedaleko poziomu 1,0400, gdzie przebiega bardzo ważne wsparcie kanału spadkowego widocznego na wykresie miesięcznym, a rozpoczętego od 2008 roku. Aby nastąpiło przebicie tego wsparcia potrzeba nowej ważnej informacji dobijającej euro albo konkretnej, optymistycznej dla dolarowych inwestorów informacji ze strony Fed-u. Jak na razie obowiązuje oczywiście scenariusz spadkowy dla EURUSD, ale w krótkim terminie należy uważać na gwałtowne szarpnięcia korekcyjne.

Dziś najważniejszą dla inwestorów będzie postawa ECB i komentarze odnośnie pierwszych wrażeń po rozpoczętym programie QE. Jak na razie widać, że zgodnie z założeniami największym beneficjentem są europejskiej aktywa, ale oprócz euro. Indeksy utrzymują kierunek wzrostowy i tak naprawdę będą w tym roku notować coraz to wyższe szczyty. Europejska waluta nie może zyskiwać w takim tempie, gdyż po prostu europejski pieniądz jest tańszy pod wpływem pieniędzy z QE. Tak samo było z USD, który pod wpływem programu ilościowego w USA podlegał dynamicznej wyprzedaży. Dopiero zahamowanie polityki luzowania odwróciło tendencje. Tak też powinno być w przypadku EUR. Dzisiejsze komentarze ECB mogą sprzyjać podbijaniu kursu EURUSD w rejony naturalnych technicznych oporów 1,0805 i to przede wszystkim pod wpływem optymistycznych komentarzy o stanie europejskiej gospodarki. Ale według mojej oceny takie pobicia EURUSD należy wykorzystywać do ponownej sprzedaży na tej parze z celem na partie wskazanego wyżej wsparcia miesięcznego. Wsparciem w układzie godzinowym jest 1.0622 i do czasu, kiedy w ciągu sesji kurs jest powyżej tego poziomu popyt będzie próbował pobijać EURUSD w coraz to wyższe partie grając na ECB. Ale przebicie wskazanego 1,0622 zacznie na nowo faworyzować podaż i potwierdzi powrót do silnych spadków.

Z wyliczeń pivotów na dziś poziomem głównym dla EURUSD jest 1,0632 ze wsparciami 1,0556 i 1,0456 a oporami 1,0732 i 1,0808.

Dla GBPUSD poziomem głównym jest 1,4729 ze wsparciami 1,4655 i 1,4528 a oporami 1,4856 i 1,4930.

Dodaj komentarz